Microsoft Corp.
CÉGPROFIL
Nadpis 1
A Microsoft szoftvereket, szolgáltatásokat, eszközöket és megoldásokat fejleszt és támogat. A cég központja a washingtoni Redmondban található, és jelenleg 221 000 főállású alkalmazottat alkalmaz. A vállalat számos szoftverterméket, szolgáltatást és eszközt fejleszt és támogat. A vállalat szegmensei közé tartozik Productivity and Business Processes, Intelligent Cloud, és a More Personal Computing.. A cég termékei között megtalálhatók az operációs rendszerek, az eszközökön átnyúló produktivitást segítő alkalmazások, a szerveralkalmazások, a vállalati megoldások alkalmazásai, az asztali és szerverfelügyeleti eszközök, a szoftverfejlesztő eszközök és a videojátékok. A cég emellett eszközök tervezésével, gyártásával és értékesítésével foglalkozik, beleértve a személyi számítógépeket, táblagépeket, játék- és szórakoztató konzolokat, okoseszközöket és ezekhez kapcsolódó kiegészítőket. A vállalat számos szolgáltatást kínál, beleértve a felhő alapú megoldásokat, amelyek szoftvereket, szolgáltatásokat, platformokat, tartalmat biztosítanak az ügyfeleknek, valamint megoldástámogatási és tanácsadási szolgáltatásokat nyújtanak.
Ágazat: Technology IPO: 13.03.1986
Ipar: Software Osztalék: negyedévente
Létszám: 221 000 Tőzsde: NASDAQ
CEO: Satya Nadella Ticker: MSFT
Alapítás éve: 1975 Rating S&P: AAA
Ország: USA Moody’s: Aaa
Web: microsoft.com
CÉGELEMZÉS
Bevétel
A cég bevétele 1986 óta folyamatosan nő, enyhe csökkenés pedig csak 2009-ben és 2016-ban volt, a fejlődési trend megfelelő, a Microsoft továbbra is nagyon erős márka. A Microsoft szeptemberben záruló 2023-as pénzügyi évében az árbevétel 211,9 milliárd dollárt tett ki, ami kevesebb, mint 7%-os növekedést jelent az előző, 2022-es évhez képest, amikor a vállalat 13,6 milliárd dollárral kevesebbet termelt.
Egy részvényre jutó nyereség(EPS)
Az egy részvényre jutó nyereség nagyon hasonló tendenciát mutat az eladásokhoz, de kissé ingadozóbb. A társaság 37 éve nem termelt veszteséget, és az egy részvényre jutó eredménye nagyon érezhetően nő. Az elmúlt évtizedben ez a növekedés átlagosan évi 14,1%-ot jelent, és a lezárt pénzügyi évben ez a nyereség 9,70 dollárt tett ki, ami nagyjából az előző 2022-es évben keletkezett értéket jelentette.
Bruttó árrés
A bruttó árrés, vagyis az eladott áruk vagy szolgáltatások bevétele és költsége közötti különbség 2023-ban 68,9% volt. Nincs megfelelő szám, de általában a szolgáltatásalapú iparágakban magasabb a bruttó arrés és a bruttó haszonkulcs, mivel nincs sok COGS-ük. Éppen ellenkezőleg, a gyártó vállalatok bruttó árrése alacsonyabb lesz, mert magasabbak a saját termelésük költségei. A grafikon azt mutatja, hogy ez az árrés 2017 óta ismét nő, és az elmúlt 10 évben átlagosan 66,9% körül volt.
ROIC
A befektetett tőke megtérülése egy olyan számítás, amelyet annak meghatározására használnak, hogy egy vállalat milyen jól alakítja tőkéjét nyereséges projektekre vagy befektetésekre. Egy vállalatról azt mondják, hogy értéket teremt, ha ROIC-ja meghaladja a súlyozott átlagos tőkeköltséget (WACC). 2023-ban ez az érték 28,8% volt, ami nagyjából valamivel alacsonyabb az 1986 óta tartó teljes megfigyelt időszak átlagánál, amikor ez az átlag 32,8% körül mozog. De a legtöbb vállalatnál ez a megtérülés idővel csökken.
Aktívák/Passzívák
A hosszú lejáratú adósság teljes vagyonhoz viszonyított aránya egy fedezeti vagy fizetőképességi mutató, amellyel kiszámítható, hogy egy vállalat mekkora eladósodottsággal rendelkezik. Ha egy vállalkozásnak magas a hosszú lejáratú adósság-eszköz aránya, az azt jelzi, hogy a vállalkozás viszonylag magas kockázatú, és esetleg nem tudja visszafizetni adósságait. Emiatt a hitelezők szkeptikusabbak a vállalkozások pénzkölcsönzésével kapcsolatban, a befektetők pedig óvatosabbak a részvények megvásárlásával kapcsolatban. Ez az arány a Microsoft esetében 37,7% volt, ami átlagosan alacsony számot jelent.
CAPEX
A tőkekiadások olyan pénzeszközök, amelyeket a vállalat tárgyi eszközök megszerzésére, korszerűsítésére és karbantartására használ fel, például föld, járművek, épületek, technológia, berendezések vagy szabadalmak vásárlására. Ha egy tétel élettartama egy évnél rövidebb, akkor azt az eredménykimutatásban ráfordításként kell elszámolni, nem aktiválni, vagyis nem minősül befektetésnek. A Microsoft 2023-as tőkekiadásai 28 milliárd dollárt tettek ki, és a grafikon azt mutatja, hogy ezek a kiadások a vállalat növekedésével tovább nőnek.
Osztalék
A társaság 2003 óta nagyon alacsony kifizetési hányaddal fizet osztalékot, nagyrészt a megtermelt tőke allokálási lehetőségei miatt. Ennek ellenére igyekszik rendszeresen növelni ezeket az osztalékokat, és 2023-ban a társaság vezetése részvényenként 2.72$ fizetett ki, ami óriási 1000%-kal több, mint amit az osztalékfizetés megkezdésekor, 2003-ban fizetett ki.
Osztaléknövekedés %
Az utolsó osztalékemelés 2023-ban 7,1% volt. Az átlagos éves növekedés a társaság osztalékfizetési időszakában 13,8% körüli. Másrészt a nagy mennyiségű megtermelt tőkének és ezzel szemben az igen alacsony, mintegy 27%-os kifizetési rátának köszönhetően a cégnek bőven van tere a további növekedésre és a beállított trend folytatására, és talán a még jelentősebb felgyorsítása érdekében.
Osztalékhozam
A százalékban kifejezett osztalékhozam egy olyan pénzügyi mutató, amely megmutatja, hogy egy vállalat mennyi osztalékot fizet ki évente a részvényei árfolyamához képest. A Microsoft esetében ez a hozam 2023-ban nagyjából 0,68% volt. A 2003 óta tartó teljes fizetési időszak hosszú távú átlaga valamivel 2,2% felett van.
Yield on Cost
A grafikonon az úgynevezett Yield on Cost alakulását láthatjuk, amely az aktuálisan osztalék formájában kifizetett összeg osztva a részvények vételárával. A grafikonon látható, hogy az egyes évek részvényvásárlásához képest mi a mai osztalékhozam. A részvényvásárlás 2003-ban a mai osztalékhozam kevesebb, mint 9,3%-ot jelentene a befektető számára.
A forgalomban lévő részvények száma
A forgalomban lévő részvények kifejezés a társaság azon részvényeire vonatkozik, amelyek jelenleg az összes részvényes birtokában vannak. A kinnlevő részvények közé tartoznak az intézményi befektetők tulajdonában lévő részvénycsomagok, valamint a vállalatvezetők és bennfentesek által birtokolt korlátozott részvények. A társaság vissza is vásárolhatja ezeket a részvényeket, növelve ezzel az egyes részvényesek részesedését a társaságban. A részvények száma 2023-ban 7,47 milliárd darab volt, ami több mint 31%-os csökkenést jelent az elmúlt 20 évben.
Alkalmazottak száma
Az alkalmazottak száma egy olyan statisztika, amely megmutatja, hogy egy vállalat hány teljes munkaidős alkalmazottat foglalkoztat világszerte. Itt észrevehető, hogy a cég növekedésével a létszámigények is növekednek, és ha ez a szám 2023-ban nem is változott, a fejlődés tendenciája továbbra is nagyon érezhető és a Microsoftnál dolgozók száma elérte a 221 ezres határ, ami több mint 120%-os növekedést jelent az elmúlt 10 évben. A vizsgált időszakban ez a létszám több mint 170 ezer fővel nőtt.
Bevételek- ágazatok
2023-as pénzügyi évében a Microsoft 69 milliárd dollárt termelt termelékenységi és üzleti folyamatok ágazataiból, és további 88 milliárd dollárt intelligens felhő ágazatából. Részben az e két területen tapasztalható gyors növekedésnek köszönhetően a 2023-as év a vállalat valaha volt legsikeresebb évének bizonyult az éves bevétel tekintetében, a teljes bevétel meghaladta a 211 milliárd dollárt.
Bevételek - külső ügyfelek
A 2023-as pénzügyi évben a Microsoft csaknem 212 milliárd dollár bevételre tett szert külső ügyfelektől, amelyből közel 49 milliárd dollár származott Office-termékeiből és felhőszolgáltatásaiból. E bevétel legnagyobb részét a szervertermékek és a felhőszolgáltatások adták, amelyek 2023-ban elérik a 78 milliárd dollárt. A harmadik helyen a Windows operációs rendszer végzett, amely több mint 21 milliárd dollárt termelt a cégnek
Kutatás és fejlesztés
A Microsoft kutatásra és fejlesztésre fordított kiadásai a 2023-as pénzügyi évben megközelítőleg elérik a 27 milliárd dollárt, ami rekord összeg. A Microsoft a második helyen áll világszerte a K+F kiadások terén a szoftver- és számítástechnikai szolgáltató cégek között és a Google (Alphabet) mögött.
Kereskedelem és marketing
A 2023-as pénzügyi évben a Microsoft 22,8 milliárd dollárt költ kereskedelemre és marketingre, ami a vállalat eddigi legmagasabb éves kiadása. Az elmúlt évtizedben a vállalat lassan növelte a kiadásait, az éves összeg több mint hatmilliárd dollárral nőtt ezalatt az idő alatt.
ELEMZŐI BECSLÉSEK
Bevételek
Elemzői becslések szerint a bevétel jövőbeli alakulása éves szinten átlagosan magas, 19%-os növekedés várható. A bevétel a becslések szerint 211 milliárd dollárról 417 milliárd dollárra nő 2028-ban. A becslések szerint a következő 5 évben megduplázódik.
Egy részvényre jutó nyereség
Az egy részvényre jutó nyereség jövőbeli alakulására vonatkozó elemzői becslések szerint 2023-tól folytatódik a növekedés, átlagosan évi 22%-kal. Becslések szerint az egy részvényre jutó nyereség 2028-ban eléri a 20,5 dollárt, szemben a 2023-as 9,68 dollárral. Itt is több mint kétszeresére kell nőnie ennek a nyereségnek.
Free Cash Flow (FCF)
A szabad cash flow, amely azt a készpénzt jelenti, amelyet a vállalat a tárgyi eszközei üzemeltetésének és karbantartásának támogatására fordított készpénzkiadások elszámolása után termel, 2023-ról 2028-ban 146 milliárd dollárra nő.
Osztalék
A becslések szerint a részvényeseknek osztalék formájában kifizetett összegnek is tovább kell nőnie, átlagosan évi 9,6%-kal. Így a részvényeseknek részvényenként 4,03 dollárt kell fizetni 2028-ban, szemben a 2023-ban fizetett 2,72 dollárral.
NEGYEDÉVES EREDMÉNYEK
Bevételek
Egy részvényre jutó nyereség
ÉRTÉKELÉS
Ár-bevétel arány (P/E)
A Microsoft 2023-as ár-nyereség (P/E) mutatója nagyjából 35,82 volt. A társaság átlaga a vizsgált időszakban, azaz 1985 óta 29,13. Azon szektor mediánja, amelyben a vállalat szerepel, valamivel meghaladja a 25-ös értéket. A határidős P/E becslése 33,06.
Cost of Capital
Capital Asset Pricing Model (CAPM)
8.71%
WACC
Weighted Average Cost of Capital
8.60%
A DCF számítás szerint, ahol a jövőbeni szabad cash flow becslését veszik figyelembe, amelyet azután a kockázatnak megfelelő diszkontrátával diszkontálnak, a szabad cash flow jelenlegi értékének eredményként kapott értéke körülbelül 290,67 USD részvényenként.
A Relative Valuation szerint, ahol olyan arányokat használnak, mint az EV/Sales, EV/EBITDA és P/E, az algoritmusok figyelembe veszik az értékelési többszörösökkel kapcsolatos összes információt, és egyetlen számba vonják össze, ami részvényenként 328,46 dollár a Microsoft számára.
Ha e két számítás átlagát vesszük, a részvény belső értéke nagyjából 309,57 dollárra jön ki. (a számítások 2024.03.03-i állapotúak)