top of page
piacgazdasaghu

Meddig zuhannak még a kínai részvények?

A kínai indexek újabb csökkenési hullámot regisztráltak, a CHN.cash benchmark kereskedése 3,3%-kal alacsonyabb. A benchmark megközelítette a 2022-es pánik mélypontját, 5000 ponton, amit korábban 2009-ben láthattunk. A hongkongi tőzsdén jegyzett részvények visszahúzódása az elmúlt tizenöt év legmagasabb szintjére emelte a kontinentális kínai index diszkontját. A befektetők attól tartanak, hogy ez a külföldi befektetési tőke „kapitulációjának” a jele, amely az évek során Hongkongban jegyzett vállalatokba áramlott. A Kínai Népi Bank (PBoC) ismét nem változtatta a rövid és a hosszú lejáratú kamatlábakat, 3,45%-on, illetve 4,25%-on. A befektetők kiábrándítónak ítélték a PBoC döntését, mivel a kínai gazdaság számos problémával küszködik, köztük a deflációval, amely a Bloomberg elemzői szerint 2024 közepéig tarthat.



Mivel a jegybank az elmúlt öt hónapban kitartott „korlátozó” álláspontja, a piac attól tart, hogy jelentős mennyiségű adósságinstrumentum hólabda-hatást válthat ki, és az eladósodott kínai ingatlanokkal kapcsolatos cégeket tönkreteheti. A UBS elemzői azt sugallják, hogy a People's Bank of China politikájának eddigi lazításából származó szerény nyereséget már beárazták, és erősebb programokra van szükség az indexek felélesztéséhez. Mindeközben a kínai hatóságok részéről nincs ilyen intézkedés a láthatáron;


Egy kis kapitalizációjú index, a CSI 500, amely különösen érzékeny az adósság- és ingatlanpiaci aggodalmakra, ma több mint 3%-ot esett. Az ázsiai ülésszakot ismét az ingatlanfejlesztési szektor vezette, amely rendszerszinten sérülékenynek bizonyulhat a magasabb kamatszint miatt, alvó kereslet mellett jelentős adósságállomány mellett.


A kínai részvényekbe történő külföldi befektetés 2023-ban a legalacsonyabb volt 2009 óta, és a befektetési környezet egyre népszerűbb oka a kínai kitettség csökkentésének. A China Resources Land részvényei közel 10%-ot estek. A technológiai szektor is gyengén teljesített, a Tencent és az Alibaba csökkenése tovább mélyült. A szabályozási lépések is kérdésesek voltak a közelmúltban, miután Kína legnagyobb brókercége, a Citc betiltotta a shortolást, és megemelte az intézményi befektetők küszöbét. A piac a döntést a gyengeség újabb bizonyítékaként és a hanyatlás megfékezésére tett kísérletként fogta fel.


A Hang Seng határidős heti grafikonját nézve azt látjuk, hogy 5000 pontos lélektani szinten egy potenciális kettős fenék formáció alakul ki. 2019-2021-ben 8500 pontnál hasonló helyzetet láttunk. Aztán a kezdeti 8500 pontról való visszapattanás ellenére a formációt érvénytelenítették, és egy lefelé irányuló hullám következett. Ha a helyzet megismétlődik, nem kizárt a 6000 pontos terület emelkedése. Ha ez az impulzus még egyszer kialszik, egy lefelé irányuló hullám potenciálisan akár 2500 pont közelébe is juttathatja az indexet. A kínai indexek 2024-es „meglepetésszerű” felfutásának forgatókönyvében a 7000 pontos szint, ahol a 2018-as lefelé tartó hullám 23,6-os Fibonacci-visszakövetését látjuk, szintén kulcsfontosságúnak bizonyulhat. Azt is érdemes megjegyezni, hogy 2018 volt az az időszak, amikor a Washington és Peking közötti konfliktus eszkalálódni kezdett, és a piac egyre jobban figyelte.


A múltbeli teljesítmény nem megbízható mutatója a jövőbeli teljesítménynek.

Forrás:xStation5


15 megtekintés0 hozzászólás

Commentaires


bottom of page